Wielkanocna tradycja

W różnych rejonach Polski i świata występują różne tradycje kulinarne związane z Wielkanocą. Ja, staram się utrzymać kilka najważniejszych i dodawać do nich nowe eksperymenty.

Kiedyś, przygotowując menu świąteczne w jednej z książek z kuchnią staropolską znalazłam przysłowie wielkanocne, które do tej pory gości w moim przepiśniku jako symbol zabierania się za wielkanocne przygotowania:

„Jedzie Jezus, jedzie

Weźmie żur i śledzie

Kiełbasy zostawi

i pobłogosławi”

I od razu widać, co jest koniecznym gościem na stole wigilijnym: żur i kiełbasy! W niektórych rejonach Polski, jak możemy przeczytać, jada się również śledzie. U mnie w domu śledzie zdecydowanie należą do świąt bożonarodzeniowych, kiedy robimy co najmniej 4 rodzaje (w tym na ostro i na słodko z bananem, co niektórych może trochę zszokować, ale dla nas jest to tradycja nie do zdarcia!).

Zatem: żur, kiełbasy, pasztety, mięsa, co dalej? Zdecydowanie zapachem, z którym kojarzy mi się okres przygotowań kuchennych to zapach tartego chrzanu (zadanie tradycyjnie należące do taty), a potem jego delikatny smak gdy przygotowany jest po litewsku. mmm… mnie nigdy nie chce wyjść taki jak u mamy… ale się nie poddaję! Kiedyś się uda 🙂

A jak chrzan to i jaja. Jaka na wiele różnych sposobów, oczywiście każdy dostaje pisankę z koszyczka, a reszta jaj na stole przygotowana jest wg fantazji kucharza.. Faszerowane czy w skorupkach, muszą być.

A co na deser? Babka, babeczki, mazurki, sernik? Pewnie, że tak! nie koniecznie zwykłe i takie same jak co roku, można trochę popróbować rożnych przepisów. Ważne, żeby należały do „gatunku” wypieku. Jak zawsze w kuchni, tradycja łączy się z fantazją, naszym smakiem i tym co mamy w spiżarce.

I w ten sposób, życzę wszystkim Wesołych Świąt i niech tradycja łączy się z eksperymentami, których jedyną granicą będzie nasz smak i wyobraźnia!

ZAB_6872

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Wielkanocna tradycja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s