Zielony st. Patrick

Dziś zielony dzień świętego Patryka, z czym jest związany? Co dziś powinniśmy zjeść?

Ale, ale, zacznijmy od początku. Kim jest święty Patryk? W V wieku św. Patryk, jako nastolatek został wzięty do niewoli i dopiero tam odkrył powołanie. Po ucieczce, wstąpił do zakonu i postanowił szerzyć wiarę chrześcijańską w Irlandii, gdzie został mianowany biskupem. Szło mu całkiem nieźle, aż zaczęto opowiadać legendy na jego temat, najbardziej znaną jest ta, że wypędził z wyspy węże (co może być uznane za metaforę pozbycia się pogan z  kraju). Dopiero dużo później, bo XII wieku został kanonizowany na świętego, a dzień jego śmierci uznano za irlandzkie święto.

Dziś, jego wspomnienie celebrowane jest w wielu miejscach na świecie nie tylko w Irlandii (do najbardziej hucznych obchodów możemy zaliczyć te w USA, z długimi pochodami w rytm dud). Kolorem obowiązkowym jest zielony (kojarzony z całą wyspą, jak i koniczyną-symbolem Trójcy Świętej, którego używał św. Patryk).

Często obchodom święta towarzyszy picie zabarwionych na zielono napojów (zarówno tych alkoholowych i tych bez „wzmacniaczy”). A skoro już o napojach mowa, to co  dziś będziemy popijać? Do tradycyjnych potraw należą:  peklowana wołowina z kapusta, czy zapiekana wołowina w cieście z guinessem (Beef and Guinness pie), czy irlandzki gulasz. Obiad zjedzony, to co na deser? Polecam irish cream chocolate mousse cake, czyli kremowe ciasto czekoladowe, do którego idealnie będzie pasować kawa po irlandzku ;).

Zatem zielonego i pysznego świętowania!

ZAB_6322 (2)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s